Cars Details
Bentley Flying Spur V8 (A)
| Performance | |
| Engine Capacity: | 3993 cc Turbocharged |
| Engine Layout: | V 8 |
| Max Power: | 500 Bhp / 6000 rpm |
| Max Torque: | 660 Nm / 1700 rpm |
| 0-100 km/h: | 4.9 secs |
| Top Speed: | 295 km/h |
| Dimensions | |
| Kerb Weight: | 2475 kg |
| Length: | 5299 mm |
| Height: | 1488 mm |
| Width: | 2207 mm |
| Seating Capacity: | 5 |
| Boot Capacity: | N.A |
| Fuel Consumption | |
| Extra Urban: | 8.0 litre/100km (12.5km/litre) |
| Urban: | 15.9 litre/100km (6.3km/litre) |
| Combined: | 10.9 litre/100km (9.2km/litre) |
| Driver's Fuel Consumption | |
| Best: | Not yet available |
| Worse: | Not yet available |
| Average: | Not yet available |
Loading...