Cars Details
Bentley Continental GT Speed (A)
| Performance | |
| Engine Capacity: | 5998 cc Turbocharged |
| Engine Layout: | 12 |
| Max Power: | 626 Bhp / 6000 rpm |
| Max Torque: | 820 Nm / 2000 rpm |
| 0-100 km/h: | 4.2 secs |
| Top Speed: | 331 km/h |
| Dimensions | |
| Kerb Weight: | N.A |
| Length: | 4818 mm |
| Height: | 1391 mm |
| Width: | 2226 mm |
| Seating Capacity: | 4 |
| Boot Capacity: | N.A |
| Fuel Consumption | |
| Extra Urban: | 10.3 litre/100km (9.7km/litre) |
| Urban: | 21.8 litre/100km (4.6km/litre) |
| Combined: | 14.6 litre/100km (6.8km/litre) |
| Driver's Fuel Consumption | |
| Best: | Not yet available |
| Worse: | Not yet available |
| Average: | Not yet available |
Loading...