Cars Details
Bentley Continental GT3-R (A)
| Performance | |
| Engine Capacity: | 3993 cc Turbocharged |
| Engine Layout: | V 8 |
| Max Power: | 572 Bhp / 6000 rpm |
| Max Torque: | 700 Nm / 1700 rpm |
| 0-100 km/h: | 3.8 secs |
| Top Speed: | 273 km/h |
| Dimensions | |
| Kerb Weight: | N.A |
| Length: | 4806 mm |
| Height: | 1391 mm |
| Width: | 2226 mm |
| Seating Capacity: | 4 |
| Boot Capacity: | N.A |
| Fuel Consumption | |
| Extra Urban: | 8.7 litre/100km (11.5km/litre) |
| Urban: | 19.5 litre/100km (5.1km/litre) |
| Combined: | 12.7 litre/100km (7.9km/litre) |
| Driver's Fuel Consumption | |
| Best: | Not yet available |
| Worse: | Not yet available |
| Average: | Not yet available |
Loading...